Anatolia Dental Clinic - Anatolia Dent

İmplant Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

image
November 2021

İmplant Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Kaybedilen dişlerin yerine uzun yıllar kron, köprü, hareketli protez gibi tedavi seçenekleri kullanılarak hastanın ihtiyacı karşılanmaktaydı. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha güvenilir, daha estetik ve daha kalıcı bir tedavi seçeneği olan implantlar geliştirilmiştir.

İmplantların köprüde olduğu gibi boşluğun yanındaki dişlerin kesilmesi, hareketli protezlerin yemek yerken yerinden oynaması gibi dezavantajları yoktur.

18 yaşından büyük, çene ve yüz gelişimini tamamlamış yetişkin bireylere uygulanır. Şeker hastalarında tedaviden önce şekerin düzene girmesi gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda tedaviden bir kaç gün önce ilacı kesilir. Kemik erimesi olanlar uygun tedavi aldıktan sonra implant tedavisi alabilirler.

Cerrah tedaviden önce 3 boyutlu tarama ile implantın yerleştirileceği kemiğin kalitesini ve kalınlığını kontrol eder. Kemik yeterli değilse kemik greftleriyle güçlendirilmesi gerekir.

İki şekilde implantlar uygulanabilir. Birincisi implantın üzerine hemen diş konularak yükleme yapılır. İkincisi de implant kemiğe yerleştirilerek üzeri diş etiyle kaplanarak bir kaç ay beklendikten sonra diş eti tekrar açılır ve dişler yerleştirilerek kullanılabilir hale getirilir.